Kolor Dopler Krvnih Sudova Aorte
Abdominalna aorta je najveća krvna arterija koja se proteže kroz abdomen, počinjući od donjeg dela grudnog koša i nastavljajući prema karlici, gde se deli u dve ilijačne arterije. Ova arterija ima ključnu ulogu u snabdevanju krvi svim organima i tkivima u abdomenu i donjim ekstremitetima. Kroz abdominalnu aortu prolazi krv koja dolazi iz srca, a zatim se distribuira u organe kao što su bubrezi, creva, jetra, kao i noge.
Zbog svoje centralne uloge u krvotoku, bilo kakve abnormalnosti u ovoj arteriji mogu imati ozbiljne posledice. Najčešći problemi sa abdominalnom aortom uključuju aneurizme, kada dolazi do njenog proširenja, ili aterosklerotske promene, gde dolazi do sužavanja arterije zbog taloženja naslaga na zidovima arterija. Takve promene mogu ograničiti protok krvi do vitalnih organa i tkiva, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući rizik od rupturirane aneurizme, što može biti smrtonosno.
Trbušna aorta: simptomi bolesti krvnih sudova aorte
Jedan od najčešćih problema trbušne aorte jeste pojave aneuzrime. Aneurizma je abnormalno proširenje ili izbočenje zida krvnog suda, koje se može pojaviti u bilo kojem delu tela. Ipak, u slučaju aorte, njena pojava je moguća bilo gde, ali se najčešće javlja u abdominalnom ili torakalnom delu aorte. Tada dolazi do slabljenja zida aorte i njenog širenja koju, kako raste, povećava rizik od rupture – pucanja. Ruptura aneurizme može izazvati ozbiljno unutrašnje krvarenje, što predstavlja hitnu medicinsku situaciju koja može biti fatalna.
Neki od simptoma bolesti rupture trbušne aorte su:
- iznenadan, oštar, nelagodan i intenzivan bol predelu stomaka ili leđa,
- znojenje,
- vrtoglavica,
- mučnina,
- povraćanje,
- ubrzan puls,
- nizak krvni pritisak,
- gubitak daha, i
- gubitak svesti.
Zato je kolor dopler ultrazvuk abdominalne aorte je jedan od pregleda koji može otkriti aneurizmu u ranoj fazi. Ako se aneurizma dijagnostikuje na vreme, može se sprovesti odgovarajuće lečenje kako bi se sprečilo ozbiljnije oštećenje. Normalna dimenzija aorte, u širini ne bi smela da prelazi 30 mm. Svako odstupanje od ove dimenzije može se klasifikovati kao suženje (manje od 30mm) ili kao aneurizma (veće od 30mm). Što se tiče zajedničkih ilijačnih arterija, njihov maksimalni dozvoljeni prečnik je 15 mm, dok se širenje preko 20 mm smatra aneurizmom.
Kolor dopler ultrazvuk abdominalne aorte
Kolor dopler ultrazvuk abdominalne aorte je dijagnostički postupak koji omogućava lekarima da sagledaju stanje najveće krvne arterije u telu, koja prolazi kroz abdomen – abdominalnu aortu. Ovaj pregled koristi zvučne talase kako bi stvorio slike i mape protoka krvi kroz krvne sudove, a u isto vreme prikazuje brzinu protoka i moguća suženja ili blokade u arteriji.
Bilo kakve promene u stanju ove arterije mogu ugroziti zdravlje i dovesti do ozbiljnih stanja, uključujući rizik od ruptura ili blokade arterije, što može dovesti do unutrašnjeg krvarenja i drugih ozbiljnih komplikacija. Tokom procedure, moguće je izvršiti procenu veličine arterije, eventualnih suženja ili postojanje aneurzimi.
Kome se preporučuje ultrazvuk?
Imajući u vidu značaj i ulogu aorte, redovna kontrola posebno je važna za određene kategorije stanovništva koje su izložene većem faktoru rizika. Tako se ovaj pregled preporučuje pacijenatima koji imaju povećan rizik od vaskularnih bolesti ili drugih problema sa aortom, hipertenzijom ili koji su u porodici imali slučajeve bolesti aorte. Te bolesti podrazumevaju aneurizmu aorte ili disekciju aorte, sklonost ka aterosklerozu (taloženju masnih naslaga u arterijama) ili onima koji pate od hroničnih bolesti, kao što su dijabetes, mogu imati povećan rizik od oštećenja krvnih sudova, uključujući aortu.
Kolor dopler krvnih sudova aorte takođe je preporučljiv za starije osobe, jer sa starenjem raste rizik od problema sa aortom. Posebno se kolor dopler ultrazvuk preporučuje muškarcima starijim od 65 godina, sa ili bez kardiovaskularnih rizika, ali i ženama preko 55 godina.
Procedura i priprema za ultrazvuk
Za uspešan i precizan rezultat, važno je da se izvrši pravilna priprema pacijenta pre samog pregleda. Priprema obuhvata nekoliko koraka kako bi dobijeni rezultati bili što precizniji. U primeni neinvanzivne dijagnostike dopler tehnologije na aortu, preporučuje se da pacijent dan pre pregleda izbegava tešku hranu. To znači da je poželjno izbegavati mahunarke, kupus i karfiol, koji mogu izazvati nadimanje i otežati dobijanje realnog prikaza stanja aorte.Iz tog razloga, preporučuje se konzumiranje lakše hrane koja neće uzrokovati probleme u stomaku.
Za najefikasnije rezultate, poželjno je smanjiti (ili potpuno izbaciti) unos hrane od 6 do 12 sati pre samog pregleda. Takođe, preporučuje se da dva sata pre pregleda ne unosite tečnost, kako bi se smanjila mogućnost da se unutrašnji organi pomere ili izazovu nelagodnost tokom ultrazvučnog snimanja.
Kako se izvodi?
Na samom početku, treba napomenuti da je postupak brz, bezbolan i traje u proseku oko 30 minuta. Za vreme pregleda, bićete u ležećem položaju, a lekar će na kožu u predelu abdomena naneti gel. Ovaj gel omogućava bolji kontakt između kože i ultrazvučne sonde. Sondu, koja se koristi za snimanje, lekar će pomerati po stomaku kako bi video aortu i proverio protok krvi kroz nju. Iako postupak nije bolan, možda ćete osetiti blagi pritisak na stomaku. Slikovni prikazi aorte, uz boje koje pokazuju brzinu i pravac protoka krvi, pomoći će lekaru da uoči eventualne nepravilnosti, poput aneurizme ili suženja.
Po dobijanju rezultata, lekar će Vam objasniti iste i ako je potrebno, predložiti dalji tretman.