Vene Medik

 


Sklerozacija Kapilara - Uklanjanje


Kapilari su najmanji krvni sudovi u telu, koji se nalaze između arterija i vena i igraju ključnu ulogu u razmeni hranljivih materija, kiseonika i otpadnih proizvoda između krvi i tkiva. Ponekad, međutim, dolazi do proširenja ili pucanja kapilara, što se može manifestovati kroz pojavu crvenkastih ili plavičastih mreža na površini kože. Ovi prošireni kapilari najčešće se javljaju na nogama, ali nije neobično da se pojave i u predelu lica ili oko nosa. Mada su najčešće estetski problem, neretko mogu izazvati nelagodnost koja se javlja kao osećaj težine ili peckanja. Upravo se u cilju otklanjanja ovog estetskog problema i manjih nelagodnosti pristupa sklerozaciji tretmana.

Šta je sklerozacija tretmana i kome je namenjena?

Sklerozacija kapilara je jedan od najefikasnijih tretmana / metoda za uklanjanje popucalih kapilara. To je nehriruški tretman koji se izvodi ambulantno.

Sklerozacija kapilara je namenjena osobama koje imaju vidljive, proširene kapilare, bilo da ih žele ukloniti iz estetskih razloga ili zbog nelagodnosti koju osećaju. Preporučuje se pacijentima koji nemaju teža vaskularna oboljenja i koji su prošli adekvatnu medicinsku procenu kako bi se isključila veća venska oštećenja koja zahtevaju drugačiji pristup.

Priprema za postupak sklerozacije

Procedura za izvođenje sklerozacije kapilara je prilično jednostavna. Naime, pre same procedure, potrebno je obaviti specijalistički pregled koji uključuje kolor dopler krvnih sudova, kako bi se precizno procenila stanja kapilara i dubljih vena na području koje se tretira. Ovaj pregled omogućava lekaru da identifikuje potencijalno proširene vene koje mogu zahtevati zasebno lečenje pre nego što se krene sa tretmanom kapilara. Na taj način se temeljno pristupa problemu i čini sve da se potencijalno ozbiljniji problemi sa venama reše pre nego što se pristupi sklerozaciji.

Postupak sklerozacije

Procedura sklerozacije počinje pripremom tretirane površine kože. Specijalista bira najprikladniju tehniku za ubrizgavanje sklerozantnog rastvora, koristeći vrlo tanku iglu kojom se rastvor ubrizgava direktno u kapilare. Sam proces ubrizgavanja sklerozanta je relativno brz i obično ne zahteva anesteziju, jer je igla izuzetno tanka, a nelagodnost minimalna. Lekar pažljivo prati tretman kako bi osigurao preciznost i ravnomernu distribuciju sklerozanta po celom zahvaćenom kapilaru. Nakon ubrizgavanja, može se javiti blagi osećaj peckanja ili nelagodnosti, što je normalna reakcija i obično brzo prolazi.

Rastvor izaziva blagu iritaciju zidova kapilara, što dovodi do njihovog sužavanja, a potom i zatvaranja. Kada se kapilar zatvori, krv se preusmerava na dublje, zdravije vene, dok se tretirani kapilari postepeno apsorbuju.

Kada su vidljivi efekti i koliko su dugotrajni?

Nakon sklerozacije kapilara, prvi efekti tretmana vidljivi su već nakon nekoliko nedelja. Po završetku tretmana tretirani kapilari mogu izgledati tamniji ili blago upaljeni zbog prirodne reakcije tkiva na ubrizgani sklerozant, ali ovo je privremeno i prolazi kako proces zarastanja napreduje. U većini slučajeva, kapilari počinju da blediju nakon dve do tri nedelje, dok se krajnji rezultati obično postižu u periodu od dva do tri meseca.

Efekti i dugotrajnost rezultata sklerozacije kapilara zavisi od različitih faktora:
- tip kapilara;
- veličina tretiranih kapilara; i
- individualne karakteristike pacijenta.

Tretman uklanja postojeće kapilare trajno, jer oni više ne mogu da prenose krv nakon zatvaranja. Međutim, mogu se pojaviti novi kapilari zbog genetike, hormonskih promena, ili faktora kao što su dugotrajno stajanje ili izloženost sunčevim zracima.

Nega tretiranog područja nakon sklerozacije kapilara

Da bi se obezbedio adekvatan uspeh sklerozacije kapilara na tretiranom području, potrebno je i angažovanje pacijenta u tom procesu. Naime, nakon tretmana, savetuje se nošenje kompresivnih čarapa ili zavoja, koji pomažu u pravilnom zatvaranju tretiranih kapilara i sprečavanju oticanja. Primena ovih kompresionih dodataka omogućava stabilizaciju cirkulacije i smanjuje rizik od nastanka modrica ili sitnih krvnih ugrušaka, što omogućava bolje zarastanje tretiranih krvnih sudova.

Takođe, preporučuje se izbegavanje teških fizičkih aktivnosti i dugotrajnog stajanja u prvih nekoliko dana, jer to može dodatno opteretiti tretirane krvne sudove. Šetnje su dozvoljene i čak se savetuju, jer pomažu u cirkulaciji i boljem oporavku. Svakako, umerenost je ključna u periodu oporavka nakon tretmana.

Posebno treba naglasiti da se nakon izvršene sklerozacije savetuje izbegavanje izlaganja suncu jer sunčeva svetlost može izazvati promenu boje kože na mestima gde su kapilari tretirani. Ako je izlaganje suncu neizbežno, važno je koristiti visok zaštitni faktor.

Koje su prednosti sklerozacije kapilara?

S obzirom na vrstu vaskularnog problema, sklerozacija kapilara smatra se minimalno invazivnom procedurom. Visok stepen uspešnosti dokazuje i njenu efikasnost u rešavanju problema vidljivih kapilara i paučinastih vena na nogama i licu. Jedna od glavnih prednosti ovog tretmana je to što omogućava pacijentima da se oslobode estetski nepoželjnih kapilara bez potrebe za hirurškim zahvatima. Period oporavka je relativno kratak, ali su rezultati dugotrajni. Naime, kada se jednom uspešno zatvore, tretirani kapilari se ne vraćaju, što obezbeđuje dugotrajan estetski učinak. Pored toga, sklerozacija može pomoći u ublažavanju simptoma poput otoka, umora i osećaja težine u nogama, što doprinosi poboljšanju kvaliteta života pacijenta, posebno onima koji imaju proširene vene u kombinaciji sa vidljivim kapilarima.


sklerozacija kapilara penom pre

sklerozacija kapilara penom posle