Vene Medik

 


Uklanjanje Lipoma Hirurškim Putem


Kada se pojavi masno tkivo u okviru kvržice ili kuglice ispod kože, sasvim je sigurno da je došlo do pojave lipoma. Lipom se formira u potkožnom sloju, smatraju se benignim i verovatnoća da postanu maligni je veoma mala. Iako se lipom može razviti u bilo kom delu tela, uobičajena područja uključuju vrat, nadlaktice, butine, podlaktice, pazuh, leđa, stomak i čelo. Iako bezopasni, lipomi predstavljaju kozmetički i estetski problem zbog koga pacijenti često pristupaju njihovom uklanjanju.

Koji su simptomi i kako izgledaju lipomi?

Lipomi nemaju neke specifične simptome ali se mogu prepoznati kao izbočine na koži, koje su vidljive ili opipljive. Njihova veličina varira, ali su obično mali, dostižući nekoliko centimetara u prečniku, dok u retkim slučajevima mogu narasti i do većih dimenzija.

Oblik lipoma je najčešće okrugao ili ovalan, sa jasno definisanim granicama, što ih čini lako prepoznatljivim tokom kliničkog pregleda. Na dodir, lipomi su mekani i pokretni, jer nisu čvrsto vezani za okolno tkivo. Njihova konzistencija podseća na žele ili mekanu gumu, što im daje karakterističan osećaj kada se pritisnu prstima. Koža koja prekriva lipom ostaje nepromenjena – bez promena boje, crvenila ili ispucalosti, osim u slučajevima kada je lipom duboko smešten ili kada dođe do upale.

Razlozi zbog kojih se javljaju lipomi još uvek nisu poznati, ali je sasvim jasno da se njihova pojava ne može sprečiti, kao i da ne postoje simptomi koji mogu ukazivati na to da li će se u buduc?nosti razviti lipom ili ne.

Liposukcija za uklanjanje

Iako je primarno predviđena za uklanjanje masnih naslaga u estetskoj medicini, liposukcija može biti primenjena za tretiranje lipoma u određenim slučajevima. To je invanzivna tehnika kojom se vrši fizičko usisavanje masnog tkiva uz pomoć tanke cevi (kanile) kroz mali rez na koži. Ova metoda može biti efikasna u uklanjanju lipoma (Uklanjanje Lipoma), naročito ako su oni veći i locirani na mestima gde bi tradicionalna hirurška ekscizija mogla ostaviti veći ožiljak. Prednost liposukcije je u tome što omogućava brzo uklanjanje sadržaja lipoma uz minimalno oštećenje okolnog tkiva. Ipak, treba napomenuti da primenom ovog postupka, kapsula lipoma ostaje netaknuta, što može povećati rizik od recidiva. Zato se ova metoda uklanjanja lipoma retko koristi.


Uklanjanje lipoma hirurškim putem

Hirurška ekscizija nije samo terapijska procedura, već i važan dijagnostički korak. Imajući u vidu strukturu lipoma i njegovu lociranost, kao i potrebu smanjenja recidiva, klasična hirurška ekscizija je primarni način otklanjanja lipoma.

Za uklanjanje lipoma hirurškim putem koristi se lokalna anestezija a primenjuje se postupak direktne hirurške ekscizije. Kada se aplikuje lokalni anestetik u kožu oko lipoma, hirurg može otkloniti lipom na bezbolan način pravljenjem malog reza na koži. Dalji tok analize zahteva da se kompletno tkivo se šalje na patohistološku analizu u laboratoriju. Ovaj proces omogućava mikroskopsko ispitivanje ćelija kako bi se potvrdilo da je reč o benignom tumoru masnog tkiva i isključila prisutnost malignih promena, poput liposarkoma. Rezultati histopatološke analize pružaju tačnu informaciju o stanju pacijenta i pružaju smernice za planiranje daljih koraka u slučaju potrebe za dodatnim terapijama.

Prednosti hirurškog uklanjanja

Jedna od ključnih prednosti uklanjanja lipoma jeste otkalnjanje estetske nelagodnosti koju izazivaju. Iako nisu bolni i benigni su, njihovo prisustvo na određenim mestima može ograničiti pokrete, izazvati neprijatnost pri nošenju odeće ili pritiskati okolne strukture, kao što su nervi ili krvni sudovi. Lipomi koji su vidljivi na telu, naročito na licu, vratu ili rukama, mogu biti izvor nesigurnosti i nezadovoljstva fizičkim izgledom i pojavom. Njihovo uklanjanje ne samo da doprinosi poboljšanju fizičkog izgleda, već i podstiče veće samopouzdanje i pozitivniji doživljaj sopstvenog tela.

Operativnim uklanjanjem ove smetnje se eliminišu, omogućavajući pacijentu da se slobodno kreće i funkcioniše bez ograničenja.

Treba napomenuti i da hirurško uklanjanje lipoma za sobom ostavlja minimalne ožiljke koji su često ½ do ? veličine lipoma koji se operiše. U zavisnosti od veličine reza i lokacije na kojoj se nalaze, neki lipomi zahtevaju veće rezove. S tim u vezi, nastojimo da se tokom tretmana vodi računa i o estetskom ishodu, te da ožiljak nakon uklanjanja lipoma bude što manji.

Postoperativna procedura hirurške ekscizije

Hiruršku eksciziju lipoma prati uglavnom brz oporavak koji u najvećoj meri zavisi od pažnje koju pacijent posvećuje postoperativnoj nezi. Nakon intervencije, preporučuje se da se rana održava čistom i suvom, uz obavezu redovne zamene sterilnih zavoja kako bi se smanjio rizik od infekcije.

U prvih 24 do 48 sati mogu se javiti blagi otok i nelagodnost, što se uspešno sanira analgeticima i hladnim oblogama. U određenim slučajevima, lekar može prepisati antibiotsku terapiju koje se treba pridržavati kako bi se predupredila mogućnost pojave infekcije. Prvih nekoliko dana po operaciji, fizičku aktivnost treba ograničiti, posebno u regiji intervencije, kako bi se omogućilo pravilno zarastanje tkiva.

Kontrolni pregled nakon hirurškog uklanjanja lipoma se zakazuje najčešće u roku od sedam do deset dana od operacije, a to je idealno vreme za uklanjanja konaca i procene daljeg toka zarastanja. U slučaju crvenila, povećanog bola, otoka ili curenja tečnosti iz rane, neophodno je odmah se obratiti lekaru kako bi se sprečile potencijalne komplikacije.
Operacija lipoma