Vene Medik

 

Operacija Vena / Proširene vene

 

 

 

Proširene Vene Nogu (syndrome varicosum)

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO-World Health Organization) proširene vene predstavljaju najčešće oboljenje krvnih sudova nogu. Smatra se da svaka druga žena i svaki treći muškarac boluje od proširenih vena, a da skoro 80% populacije ima neki oblik hronicne venske insuficijencije.

Krvotok organizma se sastoji od arterija i vena, Arterije su krvni sudovi koji vode krv iz srca prema perifernim delovima tela, dok vene i venski zalisci vraćaju krv iz periferije prema srcu.

Proširene površne vene nogu (varikozne vene) nastaju kada se venski zalisci ne zatvaraju pravilno pa se krv iz dubokih vena vraća u površinski venski sistem. Zbog tog povratnog toka krvi (vensk refluks) venska krv se zadržava u nogama (venska staza), a kao posledica se javlja oticanje nogu, osećaj teških nogu i bolovi u nogama. Bolest proširenih vena je stanje koje se tokom godina pogoršava. Varikozne vene ne predstavljaju samo estetski problem već su i uzrok mnogobrojnih otežavajućih tegoba pacijenata odnosno stvaraku funkcionalne probleme.

proširene vene

proširene vene na nogama

proširene vene na nogama lečenje


proširena vena na nozi

izražene vene na nogama

doktor za vene na nogama


Postoje više faktora rizika koji utiču na nastajanje proširene vene:

• POL: žene češće oboljevaju, čima doprinose ženski hormoni a moguće je i da hormonska terapija ima svoju ulogu u etiopatogenezi varikoznog sindroma.
• GENETIKA: često su porodično nasledna oboljenja.
• GOJAZNOST: dokazana je statistički značajna povezanost gojaznosti i varikoznog sindroma
• POSAO: određena zanimanja, gde se više stoji ili sedi doprinose povećanju rizika za varikozni sindrom.
• GODINE: sa godinama raste i rizik,
• PUŠENJE: sastojci dima cigara blokiraju reparatorne mehanizme u organizmu i dovode do povećanja oksidativnog stresacelog organizma
• TRUDNOĆA: povišen intraabdominalni pritisak, povišen volumen krvi za vreme trudnoće i povećano lučenje hormona dovode do pojave varikoznog sindroma. Na sreću varikozni sindrom se povlači, ili značajno poboljšava 3 do 12 meseci nakon porođaja.
• MENOPAUZA

U početnom stadijumu bolest se manifestuje u vidu povremenih bolova u nogama, grčeva ali bez vidljivih vena ili popucalih kapilara.

Međutim već u sledećim stadijumima proširene vene su vidljive. U ovoj fazi pacijenti imaju bolove, otoke, noćne grčeve, svrab, osećaj nemirnih nogu… Tegobe su u početku povremene a kasnije postaju sve češće i svakodnevne. Kod ovog stadijuma može doći do upale površnih vena odnosno do stvaranja tromba u površnim venama (tromboflebitis).

Prisustvo tromba u površnim venama nogu ponekad može da prouzrokuje kretanje formiranog tromba iz povrsnih vena, pogotovo u situacijama kada se tromb nalazi u blizini safenofemoralnog ušća, ka dubokim femoralnim venama, koji potom nošen strujom krvi ide ka plućima. Ukoliko stigne do pluća nastaje plućna embolija, I pacijent u toj situaciji može biti životno ugožen.

U sledećem stadijumu hronične venske insuficijencije (HVI) bolest se manifestuje otokom i kožnim promena na potkolenicama u vidu braon ili crnih mrlja i crvenila (lipodermatoskleroza, stasis dermatitis i atrophie blanche), a kao najozbiljniji stepen hronične venske insuficijencije je pojava venskih rana (ulcus cruris venosum) na potkolenicama donjih ekstremiteta.

Proširene vene prema Medjunarodnoj CEAP klasifikaciji (klinička klasifikacija bolesti) možemo svrstati u 6 klasa:

C0a - Bez vidljivih ili palpabilnih znakova venske bolesti(asimptomatski-bez simptoma)
C0s - Bez vidljivih ili palpabilnih znakova venske bolesti(simptomatski–sa simptomima)
C1 - Retikularne vene (Teleangiektazije,< 3mm)
C2 - Proširene vene (Varikozne vene,>3 mm)
C3 - Otok (Edem)
C4a - Ekcem (Hiperpigmentacija)
C4b - Bela atrofija (Lipodermatoskleroza)
C5 - Promene kože predhodno opisane i Zatvoreni venski ulcus(Preteći ulcus)
C6 - Promene kože predhodno opisane i Aktivni venski ulcus

Nešto više o najozbiljnijim komplikacijama hronične venske insucijencije:

Vensi ulkusi (venske rane)

Izrazito bolne rane na koži sa unutrašnje strane potkolenica blizu varikozno izmenjenih vena, posebno blizu skočnih zglobova. Nastaju zbog zastoja krvi i povećanja venskog pritiska u insuficijentnim venama, što dovodi do poremećaja metabolizma kože i posledičnog formiranja ulceracija. Promena boje kože se uobičajeno javlja pre pojave ulceracija.

Operacija Vena

Operacija Vena Beograd

Tromboza

U prosirenjima (variksima) bolesnih vena dolazi do stvaranja vrtložnog toka krvi, kojim se krv centrifugira, što za posledicu dovodi do stvaranja tromba. Takvo stanje se manifestiju crvenilo, bolnošću u projekciji zahvaćene vene, toplinom i osećajem svraba što pacijentu značajno remeti kvalitet života I stvara zanačajan diskomfor, a može pretstavljati I životno ugrožavajuće stanje ukoliko formirani trom nošen krvnom strujom dovede do razvoja plućne tromboembolije.

Krvarenje

Povremeno variksi blizu kože mogu pući i izazvati krvarenje, koje je je najčešće malo, ali može biti u izuzetnim situacijama značajno i vitalno ugrožavajuće.

Prevencija

Svakako da je PREVENCIJA značajna u usporavanju toka bolesti i sprečavanju svih gore navedenih komplikacija sa kojima smo vas upoznali. Nema načina da se varikozne vene izbegnu u potpunosti, ali se poboljšanjem muskularnog tonusa i cirkulacije, tegobe mogu značajno ublažiti i može se usporiti i prevenirati pojava komplikacija. Mere koje se koriste sa tom namerom u kućnim uslovima uključuju:

- Korekcija životnog stila, koja ukućuje prekid pušenja, prekid unosa alkoholnih pića, adekvatan odmor
- Adekvatna hidratacija organizma
- Zdrava, izbalansirana ishrana, sa dovoljno vlakana i smanjenim unosom soli
- Fizička aktivnost
- Regulacija telesne mase
- Izbegavanje potpetica i uske odeće
- Elevacija nogu
- Regularna promena pozicije za stajanje ili sedenje
I sigurno najznačajnije je korišćenje graduisane kompresivne bandaže- elastičnih čarapa kod svih profesija kod kojih postoji statičko opterećenje( zdravstveni radnici, radnici u frizerskim I kozmetičkim salonima, radnici u pekarama I restoranima….)

Dijagnostika

• Anamneza od strane doktora, gde će pacijent razgovarati sa doktorom o svojim tegobama.
• Klinički pregled većinom vizuelno od strane doktora, kojim se može utvrditi postojanje varikoznog sindroma. Prilikom pregleda pacijent je nepokrivenih nogu u stojećem stavu.
• Ultrazvučna dijagnostika kojom se utvrđuje morfologija vena površnog i dubokog venskog sistema, postojanje protoka kroz venski sistem, postojanje prepreka u vidu trombova ili ređe tumora, kao i kompetentnost venskih valvula.
• U zavisnosti od potreba definitivne dijagnostike svakog pacijenta individualno, dijagnostičke metode se mogu proširiti ultrazvučnim pregledom abdomena, NMR pregledom venskog sistema i flebografijom.
• U slučaju sumnje na neka od sistemskih oboljenja koja se mogu manifestovati problemima na venskom sistemu potrebne su i analize krvi, a pored vaskularnog hirurga i flebologa, potrebne su i konsultacije lekara drugih specijalnosti, sve u cilju optimalnog tretmana svakog pacijenta ponaosob.

Konzervativno lečenje hronične venske insuficijencije

Higijensko – dijetetski režim – kao što je vežbanje, regulisanje prekomerne telesne težine, izbegavanje nošenja tesne odeće, elevacija nogu i izbegavanje dugih perioda stajanja ili sedenja- što može ublažiti tegobe i usporiti progresiju bolesti.
Kompresiona terapija – često prvi korak pre pokušaja drugih vidova tretmana, bilo u vidu elastičnih zavoja ili kompresionih čarapa. Svojim mehaničkim delovanjem kompresiona terapija potpomaže efekat rada mišićne venske pumpe i time olakšavu vensku drenažu iz donjih ekstremiteta, i olakšava tok krvi ka srcu. Inače kompresivna terapija se koristi i kao suportivna terapija svih narednih modaliteta lečenja.
Operacija vena - kod težih stanja jedina opcija je operacija vena hirurškim putem.

Venotonici, antioksidanti i hemoreološka sredstva kao što su: Pentoksifilin, rutozidi i hidroksirutozidi, diosmin, vitamin C, ekstrakt kestena i sl. bilo u vidu peroralnih ili apikalnih preparata. Deluju smanjenjem oksidativnog stresa, antiinflamatorno i poboljšanjem reoloških svojstava krvi.